18 مرداد 1402 توسط obaby

6 دلیل بی اختیاری ادرار در کودکان و درمان آن

بی اختیاری ادرار در کودکان

بی اختیاری ادرار در کودکان یک بیماری شایع است از هر 10 کودک 5 تا 6 ساله یک نفر در طول روز خود را خیس می‌کند که این مشکل بر کیفیت زندگی بیماران و والدین تاثیرات زیادی می‌گذارد. این نوع از بیماری دلایل متفاوتی دارد که ممکن است در طول روز، شب یا هر دو رخ دهد.

اگر سن کودک شما بزرگ تر از 5 سال است و در طول روز و شب به طور مکرر خود را خیس می‌کند، او مبتلا به بی اختیاری ادرار است و باید به پزشک مراجعه کنید زیرا گزینه های درمانی زیادی وجود دارد.در ادامه به برسی آنها می‌پردازیم . توجه داشته باشید که قبل از هر چیزی باید جواب یک سوال را بدهیم. 

درمان بی اختیاری ادرار در کودکان

آیا بی اختیاری ادرار در کودکان ، منشع مشکلات مغزی دارد یا خیر

برای درک بهتر این مسئله بهتر است با اصطلاح نوروژنیک آشنا شویم؛ مشکلات نوروژنیکی یعنی اختلال عملکرد در بخشی از  مغز یا سیستم عصبی که همراه با علائم روانی و فیزیکی است. مثانه عصبی یا (نوروژنیک) بیماری است که در آن عمل ذخیره ، تخلیه و کنترل ادرار به وسیله مثانه به علت بیماری در مغز ، نخاع و اعصاب دچار اختلال شده است. بی اختیاری ادرار در کودکان نشان دهنده یک امر پیچیده است که درمان این امر به شرایط پزشکی با مدیریت دارویی و غیر دارویی وابسته است.  

دلایل بی اختیاری ادرار در کودکان

  1. اتفاقات استرس زای زندگی مانند: شروع مدرسه، تولد خواهر یا برادر جدید، جدایی والدین، باعث ایجاد ترس از تنهایی به توالت رفتن، می‌شود در نتیجه ممکن است به صورت تصادفی خود را خیس کند.
  2. مثانه‌ی کم کار؛ در توالت نمی‌توانند مثانه‌ی خود را به طور کامل خالی کنند. بنابرین در زمان های دیگر نشت خواهد کرد. اگر کودکان برای رفتن به توالت تنبل باشند مثانه ی آنها به مرور زمان کشیده و مثانه کم کار می‌شود.
  3. مثانه‌ی بیش فعال؛ در این حالت مثانه آنطور که باید ادرار را ذخیره نمی‌کند.
  4. یبوست و عفونت های دستگاه ادرار
  5. رشد ناقص مجاری ادرار
  6. دیابت نوع 1

درمان بی اختیاری ادرار در کودکان

اگرچه آسیب شناسی این بیماری ممکن است متفاوت باشد اما درجه ی اول درمان این بیماری ، رفتار درمانی است . هرچند درمان به وسیله ی دارو بسیار شایع تر می‌باشد. درمان های رفتاری و دارویی برای مدیریت بی اختیاری ادرار وجود دارد. پیدا کردن راه حل برای کودکانی که یک یا چندین علامت دارند، متفاوت است.

  • محدودیت مایعات و ادرار کردن درست قبل از خواب
  • درمان یبوست و مشکلات گوارشی ; یبوست در کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار شایع است و باید ارزیابی و مدیریت شود تا نتایج درمان بهینه شود.
  • تخلیه کامل ادرار ؛ تخلیه ناقص باعث عفونت دستگاه ادراری می‌شود پس به این نکته توجه کنید زمانی که فرزندتان را برای رفتن به سرویس بهداشتی همراهی می‌کنید هیچ وقت عجله نکنید بگذارید بدون استرس تخلیه ادرار را کامل انجام دهد.
  • درمان دارویی

انتخاب روش درمان بی اختیاری ادرار در کودکان وابسته به درک علت آن است . ابتدا با درمان رفتاری شروع می‌شود. این روش شامل تشویق و تحریک کودک به دفع مکرر ادرار در روز، محدود کردن مایعات دریافتی قبل از خواب و بیدار کردن متناوب او هنگام خواب می‌باشد. 

درمان بی اختیاری ادرار در کودکان با دارو

برای درمان بی اختیاری ادرار در کودکان در برخی موارد، پزشک ممکن است برای درمان بی اختیاری ادرار دارو تجویز کند. نوع دارو بستگی به علت دارد. پزشک شما می تواند توضیح دهد که چرا دارو نیاز است و آیا این دارو عوارض جانبی دارد یا خیر. گزینه های درمانی دیگری وابسته به علت بی اختیاری ادرار فرزندتان وجود دارد. این گزینه‌های درمانی برای موارد پیچیده‌تر بی‌اختیاری است و پزشک عمومی معمولاً شما را برای مشاوره در مورد این گزینه‌ها به متخصص ارجاع می‌دهد.

در پایان 

در آخر مراقب کودکان باشید . برای درمان بی اختیاری ادرار در کودکان حتماً به پزشک مراجعه کنید. و همچنین استفاده از پوشک های مناسب برای نوزادان بسیار مهم است زیرا احتمال ایجاد عفونت در کودکان بسیار زیاد است. پوشک های ابیبی با افتخار با بهترین کیفیت مراقب سلامت کودکان شما می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *